Cangjíe
Čtyři oči: Cangjíe, legendární tvůrce čínských znaků, měl prý čtyři oči a osm zorniček.
Prastaré texty vyprávějí příběh o Cangjíeovi, který sestoupil z nebes, aby dal lidstvu čínské znaky. Traduje se, že když Cangjíe dokončil svůj úkol, pršelo z nebe proso a duchové z podsvětí naříkali a plakali.
Západ z velké části vnímá čínské znaky jako zcela nepochopitelné. Čínský psaný jazyk je přitom jedním z nejstarších a nejrozšířenějších způsobů komunikace. S jeho vrstvami a vrstvami významů bývá také označován za formu nejbohatší a nejspletitější.
Tento členitý, prastarý jazyk má mnoho aspektů. Jeho jedinečné vlastnosti - struktura, forma, styl a význam - stojí za to, abychom se čínským znakům věnovali trochu do hloubky.
středa 13. dubna 2011
neděle 9. ledna 2011
čínská bílá pyramida
Velká Bílá pyramida je opravdu velká pyramida nacházející se v Číně . O její existenci se ví poměrně krátce. Jako první ji údajně vyfotil americký pilot C-54, když během druhé světové války přelétal z Assamu v severní Indii na základnu v Číně. Velká Bílá pyramida se nachází v centrální části země, v provincii Šen-si, nedaleko města Xi'an. Za jméno vděčí spisovateli Hartwigovi Hausdorfovi, jenž o ní vydal knihu Die Weisse Pyramide (vydavatel Knaur, Mnichov, 1994) . Velká Bílá pyramida je součástí pyramidového pole; je jeho nejzáhadnější pyramidou. Rozměry základny činí 222 na 217 metrů. Stáří pyramidy se odhaduje na přibližně 5 000 let. Sama pyramida prozatím zůstává neprobádaná a údajně se do ní nesmí vstupovat, protože nejsou k dispozici technologie, které by zajistily její průzkum.
Pingyao
Starobylé město Pingyao, ležící v severočínské provincii Shanxi, bylo roku 1997 zařazeno na seznam světového klulturního dědictví. Výbor pro světové děictví na adresu Pingyaa pochvalně poznamenává, že je to nejkopmletněji zachované, nedotčené starobylé okresní město v Číně. Nahlíženo úhlem vývoje čínské historie, Pingyao je jako svitek, poskytující lidem neobvyklý obraz rozvoje čínské kultury, společnosti, ekonomiky a náboženství.
Město začalo být budováno přibližně v 9 stol. př.n.l. a má zhruba čtvercový půdorys. Zabírá rozlohu asi 2.25 km čtverečních.
Hlavní budovy a struktury dnešního Pingyaa pocházejí z doby přibližně před 600 lety. Městské hradby, ulice, obydlí, obchody a chrámy jsou ve velmi dobrém stavu a podávají svědectví o tisícileté tradici čínského myšlení a kultuře. Je to muzeum historie umění mingské a qingské architektury (1368-1911).
Městské hradby v Pingyao počaly být budovány nejdříve před 2800 lety, v této době šlo pouze o hradby hliněné. Roku 1370 n.l. byly hradby přestavěny za použití cihel a kamenů pzději byly neustále posilovány. Hradby si dodnes podržely svůj původní vzhled.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)